Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sezóna 2012/2013

4. 7. 2013

Již od počátku atraktivní sezony byla bodem č.1 nadvláda FC AC SK. Bude pokračovat i třetím rokem, nebo se konečně najde statečný spasitel GyBu ligy? Na podzim vše vypadalo jako při starém. Červenomodrý úřadující šampion válcoval jednoho soupeře po druhém, ve výsledku po konečném sezónním zúčtování také nastřílel nejvíce branek ze všech týmů. Některé výsledky tak přesvědčivé nebyly, ale šířka kádru udělala svoje a tři body chodily celý podzim na stranu FC AC SK. Na jaře však sen o zlatém hattricku zkomplikovalo vážné zranění brankáře Homolky, a jelikož žádný z hráčů není jako záskok v bráně tak dobrý, smutnili červení pouze s bramborovou medalí. Pojďme se však podívat na jiný příběh.

V září 2012 prohrává tým SRPŠ i s Kalibou a Procházkou a novou akvizicí Thompsonem podruhé v řadě s FC AC SK (tentokrát v Superpoháru) a před novou sezonou jsou na odpis. Opustil je kanonýr Krupička a další šutér Hejda za oranžové odmítá nastupovat. Do role nečekaného hrdiny se dostal prof. Bártl, který však při vší úctě i přes množství nastřílených gólů kvality odpadlíků nedosahuje. Profesoři museli jednat a problematickou situaci se jal řešit nový kapitán - mladý brankář Procházka. Bleskurychle sehnal náhradu, využil pravidel soutěže a dopsal na soupisku Michaela Ernesta, eso bývalých Barclays. Ten skvěle zapadl do týmu, který začal být od té doby považován za velkého favorita. Podaří se někomu konečně ukončit vládu FC AC SK?

O slovo se však hlásily i další týmy a po vzoru Premier League vznikla v GyBu lize Velká čtyřka. Krom dvou zmiňovaných týmů do ní patřili ještě GKS a Predátoři. První jmenovaní na podzim drželi nejlepší defenzivu a díky fyzické převaze bylo téměř nemožné nad nimi zvítězit. Profesorům se to povedlo až po penaltách. Hlavními postavami byl akrobatický brankář Vlček, defenzivní věž Sulek a v útoků skórující hračička Bartošek. Pozůstatky bývalých Barclays o sobě dávali znát i v sezoně, kdy jejich tým už fungovat nemohl.

Nejzajímavější vývoj ale prodělali bezpochyby Predátoři. Z týmu, který ve své první sezoně dostával dvouciferné šichty, se předchozí sezonu stal nepříjemný soupeř pro mnoho favoritů. Slabinou byl ale stále brankář, a tak vedení vynaložilo v letní přestávce miliony do zkvalitnění týmu. Přišel tak řečený "nejlepší brankář GyBu ligy" Hradečný, dříve oceněný nejlepší hráč GL Kouba a nadějný a šikovný mladík Trčka. Tento mix už znamenal opravdovou hrozbu pro všechny týmy a také opravdovou útočnou sílu - druhá nejlepší ofenziva roku budiž dostatečnou vizitkou.

V závěru soutěže byly karty rozdány jasně. V semifinále "velké čtyřky" se po urputném boji přes Predátory do finále dostali o chlup Profesoři, ve druhém utkání zase dvěma parádními ranami Sulka zdolali zase jinak bránící Pošepowice FC AC SK bez gólmana. Mnozí podotýkali, že nálepka finále by spíše slušela zápasu o bronz, ale osud tomu chtěl jinak. Důkazem však mohou být i diváci - z téměř stovky sledujících utkání o třetí místo jich na finálový duel zbyly sotva dvě desítky. Zpět k fotbalu - v jednom z nejvyrovnanějších a nejlepších utkání, jaké GyBu ligy kdy viděla, se střetli žlutí Predátoři a červení FC AC SK. V bráně čaroval zastupující Kristek, v útoku na druhé straně zase Trčka. Padly dva vlastní góly, zvonily tyče na obou stranách a po nerozhodných padesáti minutách i prodloužení musely o bronzu rozhodovat až penalty. V nich byl logicky úspěšnější lépe technicky vybavený žlutý tým - Predátoři poprvé v historii dosáhli na medaile. Finále i díky velkým absencím jasně ovládli profesoři, jednu chvíli vedli dokonce o 5 branek a osud GKS byl jasně zpečetěn. Závěrečná snížení znamenala spíše branky útěchy. Po loňské finálové prohře se konečně letos i Profesoři dočkali a mohou se pyšnit černým tričkem CHAMPIONS!

Individuální trofeje ovládli finalisté - nejlepším hráčem byl po zásluze zvolen opravdu nejlepší hráč Kaliba, brankáře si odnesl čarující dlouhán Procházka z téhož týmu a Bartošek byl za své střelecké hody především v první části soutěže odměněn zlatou kopačkou.

Sezona byla velmi vydařená i z organizačního hlediska. Nemusely se řešit žádné velké aféry, čas od času skřípalo pouze dodržování termínů či zápisy o utkání. Na výbornou fungovala spolupráce s vedením školy, od kterého se nám v proběhu roku dostalo i významné podpory. Konal se druhý ročník dnes již tradičního BudCupu (který ovládl znovuzrozený tým Barclays), proběhlo také třetí Utkání hvězd a mimo to také jedna obří akce, která nemá na jiných školách obdoby. Jak si jednou organizátoři soutěže vysnili, povedlo se uspořádat na škole velikou exhibici se známými celebritami sportovního a kulturního života (např. Jaromír Bosák, Petr Vondráček, Pavel Hoftych a další). Vzhledem k rozhodnutí obou členů vedení, že soutěž přenechají mladších, protože by se jí příští rok nemohli tak dobře věnovat, bylo konání této exhibice jakousi pomyslnou třešničkou na dortu za 2 roky jejich působení u GyBu ligy. Přes tři stovky diváků namačkaných v maličké GyBu areně, široká škála občerstvení, maskot jednoho z týmů a hlavně tým Real TOP Praha (www.realtoppraha.cz) hrající exhibiční utkání proti výběru školy. Zápas nadšených mladíků proti zkušeným borcům nakonec ovládli hosté v poměru 2:7 (nejvýrazněji se na tom podílel se čtyřmi brankami mladý herec Jakub Štáfek).

Reportáž Davida Mencla z exhibice:

http://www.ligagybu.estranky.cz/clanky/aktuality/clanky/jedinecny-fotbalovy-duel.html

Jedinečnost naší školní GyBu ligy se pomalu stává legendou.

 

1. FC SRPŠ

2. GKS Pošepowice

3. FC Predators

Nejlepší střelec: Dan Bartošek (GKS Pošepowice) - 33 branek

Nejlepší brankář: Martin Procházka (FC SRPŠ)

Nejlepší hráč: Tomáš Kaliba (FC SRPŠ)

 

 

  Našli jste v článku chybu? Oznamte nám ji a my se ji pokusíme co nejrychleji napravit.