Jdi na obsah Jdi na menu

Pravidla

Pravidla

Pravidla hry:

• GyBu liga se hraje 2x 25 minut (časomíru si musí obstarat právě hrající týmy samy).
  • V GyBu Areně 1 i 2 (rekonstruované horní hřiště) může být z každého týmu v jeden okamžik na hřišti maximálně 5 hráčů (tedy 4+1).
  • Pokud zápas skončí po uplynutí hrací doby remízou, následuje pětiminutové prodloužení. Pokud žádný tým v prodloužení gól nevstřelí, následuje penaltový rozstřel. Z každého týmu budou střílet tři různí střelci. Pokud ani tyto 3 série nerozhodnou, pokračuje se tzv. náhlou smrtí - po jedné penaltě na každé straně (tuto penaltu bude moct zahrávat libovolný hráč a může kopat stále dokola). V jarní části budou dvě pětiminutová prodloužení, která budou následovat po odvetném zápase při shodném skóre z obou zápasů. Na venkovní góly se nehraje. Pokud prodloužení nerozhodnou, následuje penaltový rozstřel stejný jako v základní části.
  • Do další fáze postupuje tým s lepší bilancí z obou zápasů, postupový klíč najdete v kompletním rozpisu.
  • Auty jsou házené.
  • Pokud se míče vhozeného z autu nikdo nedotkne a ten skončí v brance, gól neplatí.
  • Pokud míč skončí za brankou, rozehrává se ze země.
  • Fauly si musí posoudit hráči sami.
  • Ofsajd se v GyBu lize nepíská.
  • Další pravidla jsou stejná jako ve velkém fotbale.
  • Každý tým je povinen nahlásit a dodržovat jednotnou barvu triček nebo dresů. Pokud se sejdou dva týmy se stejnými barvami, záleží na dohodě kapitánů.
  • Po každém zápase jsou kapitáni povinni odevzdat podepsaný a vyplněný zápis o utkání (k mání zde na webu, na vrátnici nebo v kabinetě TV) na vrátnici nebo přímo organizátorům (Adam Kolář 8.C, David Linhart 7.A, Jan Hrdlička 7.A, Petr Solař 6.A).

Bodování

• Vítězství – 3 body
  • Vítězství po prodloužení/penaltách – 2 body
  • Porážka po prodloužení/penaltách – 1 bod
  • Porážka – 0 bodů

Soupiska

• Každý tým může na soupisku zapsat maximálně 12 hráčů.
  • Hráč, který je jednou zapsán na soupisku, již nemůže být ze soupisky odstraněn - pouze v případě přestupu, který schválí oba kapitáni podpisem přestupního lístku.
  • Všichni hráči na soupisce musí chodit na naší školu, a to buď jako student, nebo jako zaměstnanec.
  • Každý tým může na soupisku zapsat maximálně dva hráče, kteří již vychodili poslední ročník střední školy (ovšem museli dříve alespoň část studia strávit na GyBu).
  • Pokud nějaký hráč v průběhu studia odešel z GyBu na jinou školu, může také nastupovat v GyBu lize. V případě, že již věkem přesáhl maturitní ročník, na soupisce stále může být, ovšem nesmí se krýt s pravidlem výše - musí to být jeden ze dvou již na GyBu nechodících studentů (absolventů).
  • Hráč, který nemá žádnou spojitost s GyBu, nesmí v GyBu lize nastoupit.

Zamlouvání termínu

• Termín zápasu lze zamluvit osobní dohodou nebo zprávou někomu z organizátorů soutěže.
  • Přednost má ten tým, který si zamluvil hřiště jako první. To však neplatí u zápasů ze dvou různých kol, v tom případě má přednost zápas kola aktuálního.
  • Termín zápasu nelze zarezervovat dříve než 3 týdny před plánovaným výkopem.
  • Předehrávání zápasů není nijak omezeno.

Přestupy

• Tým si může na soupisku dopsat volného hráče (nesmí se překročit maximální počet hráčů na soupisce ani jiné výše uvedené parametry), ovšem pouze do začátku jarní části. V případě, že se některé týmy rozhodnou odehrát svůj zápas ještě před oficiálním začátkem ČF, musí nahlásit dopsání volného hráče nejpozději den před utkáním.
  • Každý hráč může jednou v průběhu sezony přestoupit, transfer ale musí schválit oba týmy. Každý tým může realizovat tři přestupy za sezonu (zahrnuty jsou příchody, ne odchody hráčů), tedy může přivést tři nové hráče z jiných týmů. Nesmí tím být však porušena žádná z podmínek výše.
  • Týmy mohou přestupy realizovat pouze do začátku jarní části.

Výjimečné situace

• Pokud tým náhle postihne velká marodka (což znamená, že nezvládne poskládat základní sestavu 4+1), může zápas odložit a soupeř nemá žádné právo vznést jakékoliv protesty. Tým o tomto faktu ale musí soupeře informovat minimálně 24 hodin před zápasem, jinak musí nastoupit i v menším počtu, nebo bude zápas kontumován.
  • Týmy jsou povinny dodržovat stanovené termíny zápasů a hlavně dodržovat termíny odehrání jednotlivých kol.

Prohřešky a tresty

• Pokud tým nasadí do zápasu hráče, který není zapsán na jeho soupisce, bude následovat kontumace v neprospěch provinilého týmu.
  • Pokud se u jednoho z týmů prokáže, že soustavně brání odehrání zápasu v plánovaném termínu, následuje kontumace v neprospěch provinilého týmu.
  • Pokud se v zápase proviní oba týmy (například nedodrží termín), následuje kontumace 0:0 a týmy si nepřipíší ani jeden bod.
  • Hráči, kteří nastoupí za jiný tým než je ten, u kterého je zapsán na soupisce, bude uděleno varování. Pokud se i po varování bude tento prohřešek opakovat, bude následovat jeho vyloučení ze soutěže.
  • Pokud se prokáže, že tým ovlivnil časomíru ve vlastní prospěch, bude následovat kontumace v neprospěch provinilého týmu.
  • Pokud týmy v GyBu areně pozdním začátkem zápasu zdrží odehrání dalšího plánovaného utkání, musí se po vypršení desetiminutové toleranční prodlevy přesunout na horní hřiště.
    Příklad: tým nestihne z jakéhokoliv důvodu odehrát zápas, předem naplánovaný na 14:30, do 15:40. V tom případě jsou v právu týmy, které domluvili zápas od 15:30 a první dva musí dohrát utkání na horním hřišti.

Našli jste v článku chybu? Oznamte nám ji a my se ji pokusíme co nejrychleji napravit.