Jdi na obsah Jdi na menu
 


BudCup 2016: FC AC SK sesadili Barclays z trůnu po penaltách, senzační bronz získal Tatran

10. 2. 2016

V sobotu 6. února se v prostoru velké tělocvičny základní školy v Jesenici uskutečnil tradiční zimní halový turnaj zvaný BudCup. Jako každý rok se kladl důraz zejména na kvalitu, a tak mohli startovat fotbalisté prakticky bez omezení, jedinou podmínkou bylo, aby alespoň někdy v minulosti navštěvovali GyBu, dva hráči v každém celku navíc nemuseli mít s naší školou naprosto nic společného. Ze dvou pětičlenných skupin vzešla dvě semifinálová klání a z nich již tradiční finálová dvojice - FC AC SK se znovu postavili Barclays, které tentokrát po penaltách udolali a ukončili jejich tříletou vládu. Bronzové medaile nakonec spočinuly na krku hráčů Tatranu, kteří během spanilé jízdy turnajem jako jediní udolali pozdější vítěze a prohráli jediné utkání, a to s Barclays United.

Obě základní skupiny měly jasné favority. Ve skupině A si měli pro postup z první pozice dokráčet fotbalisté okolo Dana Bartoška, v béčku se zase očekávalo suverénní vítězství hráčů FC AC SK. Oba celky zpočátku skutečně naplňovaly očekávání, nakonec se ale celá situace hodně zamotala. Oproti minulým ročníkům tradičního turnaje viděli diváci mnohem více jednoznačných zápasů, tým FC A dokonce svým soupeřům jednou nastřílel dvouciferný počet branek. Právě fotbalisté bývalého AČABu nakonec zamotali pořadím ve skupině A. Nejprve si totiž s obrovským štěstím dokázali poradit se svým rivalem z Chiquity, aby následně zaskočili i Barclays, které překvapivě přehráli 2:1. FC A tedy postoupili do semifinále z první příčky a bílí se museli spokojit s druhou pozicí.

V áčku kráčeli jasně za postupem fotbalisté okolo kapitána Tomáše Linharta. Červení si na úvod poradili se SPRŠkou, svou sílu ale prokázali především v následném utkání se svými loňskými přemožiteli, s Bangbros, když nad nimi zvítězili jasně 4:0. O druhé postupové místo sváděli tuhý boj fotbalisté Tatranu a Bangbros. Ti se střetli hned ve svém prvním vystoupení na turnaji. Po jednoznačné první polovině, kterou hráči Bangbros vyhráli 2:0, se vzchopili příznivci seker a díky skvělému začátku druhé části se oba soupeři nakonec po remíze 2:2 rozešli smírně. O tom, kdo z této dvojice postoupí, rozhodoval až poslední zápas ve skupině, který hrál Tatran proti FC AC SK a k postupu potřeboval prohrát maximálně o jeden gól. Po první půli vítězové z roku 2012 sice vedli právě jednogólovým rozdílem, ve druhém dějství ale fotbalisté Tatranu utkání překvapivě otočili a po vítězství 2:1 dokonce slavili první místo ve skupině. FC AC SK nemuseli nikterak smutnit, neboť postupovali rovněž - z druhé příčky.

Semifinále pro favority, ostudný konec Chiquity

Než se dostaneme k samotným semifinálovým bojům, pojďme ještě po stopách zápasů o umístění. O deváté místo se střetla SPRŠka s Čechovými houslemi. Ani jeden z týmů ve své skupině nezískal ani bod, a tak měli všichni hráči o motivaci postaráno. Ve vyrovnaném utkání se nakonec z vítězství radovali hráči pod vedením Matěje Čecha, kteří zvítězili 3:2.

O sedmou příčku si to rozdala Chiquita s Nekopne si. Zatímco Nekopne si nevstupovalo do turnaje s nějakými vysokými ambicemi, Chiquita, jakožto bronzový medailista z roku 2013, jistě pomýšlela výše. Frustrace z nevydařené základní skupiny však vygradovala právě před zápasem o sedmé místo, když hráči z týmu tropického ovoce dorazili posilněni značnou dávkou alkoholu. Zejména proto po uplynutí šestnácti minut svítil na tabuli nelichotivý a ostudný výsledek 1:9.

Střetnutí o páté místo už bylo mnohem zajímavější. Proti sobě se postavily týmy, kterým nechybělo mnoho, aby se probojovaly do semifinále - Bangbros a Kokosy na trávě. Šlo o vyrovnané a pohledné utkání. Fanoušky svými kousky bavil zejména Viktor Žampa, jenž byl hlavním strůjcem těsného vítězství Tuanova celku, který vyhrál poměrem 3:2.

V prvním semifinále narazili hráči FC AC SK na FC A. FC A sice vyhráli svou skupinu, proti jednomu z největších aspirantů na titul ale od začátku tahali za kratší konec. Červení na hřišti zkrátka kralovali a velmi precizním, odpracovaným a poctivým výkonem se dostali do zaslouženého dvoubrankového vedení. V samém závěru utkání sice Doležalovi prošla střela z dálky mezi nohama, na vítězi utkání to ale už nic neměnilo.

Druhé semifinále proti sobě svedlo Barclays United a TJ Tatran tři sekery. Hosté se svým sokem drželi krok jen v první půli, kdy až do posledních několika vteřin drželi bezbrankový stav, těsně před první sirénou se ale hráči Barclays prosadili. Gól dodal favoritům potřebný klid a po třech minutách druhé půle už na tabuli svítilo skóre 4:0. Za tohoto stavu se utkání prakticky již jen dohrávalo a snížení na konečných 2:4 z pohledu Tatranu bylo spíše kosmetickou úpravou skóre.

Penaltovou loterii ovládli hráči FC AC SK, bronz pro Tatran

V zápase o bronzové medaile hrála prim taktika. Zejména hráči Tatranu se nikam nehnali a trpělivě čekali na chybu soupeře. Ta přišla poměrně brzy a Kršek poslal Tři Sekery do vedení. Obraz hry se neměnil a nervozita fotbalistů FC A narůstala. Místo srovnání skóre se ovšem z přímého volného kopu přesně trefil Kasalický a dvoubrankové vedení už si Tatran pohlídal. Bronzové medaile pro tým, který byl už na začátku na hraně výběru celků, které se kvalitativně vejdou do turnaje, jsou obrovským překvapením.

Zlatý hřeb celého turnaje měl však teprve přijít. Po roce se proti sobě totiž opět postavili obrovští rivalové - FC AC SK a Barclays United. Start do zápasu zachytili lépe hráči v bílých dresech a Doležal musel několik málo minut po úvodním hvizdu lovit míč ze své sítě. Hráčům Barclays patřila celá první půle, místo druhé branky ale bílí dvakrát mířili jen do tyčky.

Hráči FC AC SK výrazně přidali po přestávce. Hra jakoby se zrcadlově otočila. Nyní to byli fotbalisté v rudých dresech, kdo diktoval tempo hry. Kýžené ovoce na sebe rovněž nenechalo dlouho čekat, protože na Kvizdovu střelu byl Mynář krátký. Další míč už ale gólman Barclays za svá záda nepustil, a tak se šlo do pětiminutového prodloužení.

V něm už se hra vyrovnala, příležitosti i branky jsme viděli na obou stranách. Jako první vsítili druhý gól hráči Barclays, z vedení se ale vůbec neradovali dlouho, neboť jen o několik málo vteřin později bylo opět vyrovnáno. Stav 2:2 navíc přetrval až do konce prodloužení, o vítězi tedy musel rozhodnout penaltový rozstřel.

V něm se brzy dostali do výhody červení, jenže Mynář za stavu 3:2 v páté sérii penaltu chytil a svůj tým podržel. Jako poslední si z hráčů Barclays míč přichystal Dan Bartošek, jenž jednoduše musel proměnit. To se mu ovšem nepodařilo, neboť Doležal vystihl směr střely, zasáhl a nechal vypuknout obrovským oslavám. Radost fotbalistů FC AC SK byla o to větší, že z trůnu po tříletém panování sesadili právě Barclays.

Na závěr se jistě sluší dodat poděkování všem zúčastněným za hladký průběh turnaje. Doufáme, že jste si to užili a za rok se při dalším BudCupu těšíme již pošesté na shledanou!

O 9. místo

Čechovy housle - FC SRPŠ 3:2

O 7. místo

Chiquita FC - FC Nekopne si 1:9

O 5. místo

Kokosy na trávě - Bangbros FC 2:3

SF 1

FC A - FC AC SK 1:2

SF 2

Barclays United - TJ Tatran tři sekery 4:2

O 3. místo

FC A - TJ Tatran tři sekery 0:2

Finále

Barclays United - FC AC SK 2:2 (2:3 po pen.) 

 

Konečné pořadí BudCupu 2016:

1. FC AC SK
2. Barclays United
3. TJ Tatran tři sekery
4. FC A
5. Bangbros FC
6. Kokosy na trávě
7. Nekopne si
8. Chiquita FC
9. Čechovy housle
10. FC SPRŠka

                                                                                                           

Individuální ocenění:

Nejlepší hráč: Jakub Kouba (Barclays United)
Nejlepší brankář: David Hradečný (FC A)
Nejlepší střelec: Viktor Žampa - 8 gólů (Bangbros FC)

FOTOREPORT Z TURNAJE