Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ohlédnutí za turnajem

13. 1. 2012

 Během zimní přestávky měla dříve GyBu liga ve zvyku spát po vzoru medvědů. Letos však byla přichystána jedinečná "novinka." Pouze v uvozovkách, protože zimní turnaje existovaly už dříve. Nikdy však v takovém měřítku a v posledních letech se je nedařilo realizovat. Až počátek roku 2012 přinesl změnu. A také velice vydařený halový turnaj! Seznamte se, BudCup 2012 - turnaj pro studenty, absolventy, zaměstnance a přátele Gymnázia Budějovická!

 Za nezanedbatelné podpory vedení GyBu byla po dlouhých domluvách zamluvena hala na Zeleném pruhu. Rozlehlá hrací plocha, čisté zázemí a velkokapacitní tribuna = ideální směs pro namíchání toho pravého turnaje. Hladu se také nikdo bát nemusel, speciálně pro BudCup jsme totiž připravili rozsáhlý sortiment občerstvení všeho druhu. Přípravy horečně probíhaly celý předešlý týden, aby 8.1. 2012 vše klapalo.

Samotný turnaj začal krátký zahajovací ceremoniál, po kterém se konečně mohlo přikročit k úvodnímu utkání. Avšak ještě předtím, než mohl profesionální rozhodčí Ondřej Burda svým hvizdem zahájit celý turnaj, musely se provést drobné korekce programu - Kokosy na lajně i Big Balls, kteří měli obstarat úvodní střetnutí, měli problémy se složením týmu.

A tak se první zápas postarali Barclays United. Svého úkolu se zhostili na jedničku, jelikož jejich hra byla tím pravým lákadlem na úvod. Tradiční GyBu ligový tým Pohřební Comando, posílený o šutéra Aleše Krupičku, totiž tým z Pošepného za 16 minut smetl 4:0 a jen závěrečná siréna zabránila většímu debaklu.

Následně nadělili už kompletní Velkokouláci bůra Lajnařům a poněkud překvapivě zvítězili také úřadující mistři klasické GyBu ligy. Nové dresy jim nejspíše přinesly štěstí, protože tým absolventů, spojující bývalé rivaly a několikanásobné mistry Rosol a Chiquitu (pod hlavičkou Havri Havri), borci FC AC SK porazili 3:0. Později Prošlý mlíka šťastně porazili Kokosy na trávě, Noobs uštědřili překvapivou druhou prohru Comandu a představili se také Kladiváři. Nově vzniklý tým se vyznačoval silovou hrou pěkně od podlahy a Big balls na ni nedokázali najít recept.

Po několika úvodních duelech se běh turnaje dostal do potřebného tempa. Optimálně zvolená hrací doba 2x 8 minut neponechávala příliš dlouhé prodlevy, rozhodčí měl vše pevně ve svých rukou a po přibližně dvou hodinách se již muselo jet na dodatečný nákup. Takový zájem o párky v rohlíku byl neočekávaný!

Pro zatraktivnění turnaje fanouškům přichystali organizátoři tipovací soutěž. Žádný fanoušek se už nemusel nudit, když zrovna nehrál jeho oblíbený tým. Čokoláda jako cena za úspěšný tip na skóre zápasu probudila zájem v ochozech a diváci pak bedlivě sledovali každý zápas. A na tribunách se před každým duelem rozvířily plamenné sázkařské debaty.

V obou skupinách velmi brzo vykrystalizoval jasný favorit na postup. V áčku se na čele po důležité výhře nad Havri Havri vyhříval tým FC AC SK, skupinu B jasně opanovali Barclays (4 zápasy, skóre 17:0). O druhá postupující místa se vedl ještě tuhý boj.

Ještě lepší skóre než Barclays nakonec ve skupině uhráli Havri havri, po nepovedeném úvodu a odchodu kapitána Kaliby se jim paradoxně začalo dařit a celkově nastříleli neuvěřitelných 26 branek. Za zmínku stojí zvláště duel s Lajnaři, ve kterém Havri Havri zvítězili 15:1.

Jako neskonalý kontrast oproti tomuto debaklu (16 branek za 16 minut) se jeví bezbranková remíza FC AC SK s Kladiváři. Urostlá ekipa kapitána Šimánka nedarovala týmu, jemuž za normálních okolností v GyBu lize fandí, ani centimetr zadarmo. Povedlo se jim dokonce vstřelit gól, avšak v rozporu s pravidly.

Jako překvapení turnaje by se dal klasifikovat Noobs team. V GyBu lize podprůměrní, avšak hra v hale jim vyhovovala - po dvou odehraných zápasech byli tito mladíci vedle Barclays adepti na postup ze skupiny B! Jejich naději však uťala prohra s Prošlými mlíky a tak na nejmladší tým turnaje zbylo pouze utkání o 5. místo.

Naopak vystoupení obou Kokosáckých týmů bylo jedním velkým zklamáním. Lajnaři sice byli outsideři, ale nečekalo se, že stejně tak jejich "A-tým" neuhraje jediný bod. Navíc kromě Morávka v plné síle.

Zápasy základních skupin se postaraly o dopolední program a po hotdogu, toastu či polévce se BudCup dostal na cílovou rovinku. Ta začínala zápasem o 9. místo, který obstarali už zmínění Trávaři a Lajnaři. Na atraktivní koko-derby se čekalo celý turnaj, ale výsledky obou mančaftů zůstaly za očekáváním. V duelu dvou nejhorších týmů dne se nakonec prosadili Bezemek, Foglar a také fantastický šutér, kapitán Voltr. Společně s novou brankářskou jedničkou (Hanusem) obstarali první a poslední výhru růžových, svalnatých a krásných hochů.

A i další zápas (mezi Comandem a Big Balls) napověděl, že BudCup byl svým způsobem revoluční. Zaběhnutým jménům a tradičním účastníkům se vůbec nedařilo, na posledních čtyřech místech skončily týmy s dlouhou GyBu ligovou tradicí. Důkazem byl i zápas o sedmé místo. Pohřebáci sice vedli, avšak bez zraněného Krupičky nakonec slibné manko ztratili a podlehli Koulařům 2:1.

O páté místo si to rozdali obrovití Kladiváři a mladí Noobs. Jejich euforie ani fotbalové schopnosti však na hrubou sílu nestačily - Tomy Šimánek skóroval dvakrát a měl tak lví podíl na výhře 5:0.

Finišující turnaj stále více a více získával na atraktivitě, tento fakt ale bohužel nekorespondoval s přibývajícími hodinami a ubývajícími fanoušky. Ti nejvytrvalejší byli odměněni dramatickým závěrem. Semifinále č.1 obstarali Havri havri a Barclays United, dle některých to vůbec nejlepší, co BudCup nabídl. Vyrovnaný taktický boj nakonec vyzněl ve prospěch týmu z Pošepného, avšak o těsnou výhru 1:0 se museli strachovat až do samotného závěru.

Druhou bitvu o finále sehrál sebevědomý tým Prošlých mlík proti FC AC SK. Krom vítězství nad Havri Havri se červení prezentovali jen matným výkonem, a tak není divu, že si na ně Mlíkaři věřili. Varovný úder v podobě prvního gólu zasadil střelec Mlík Ajfel už po patnácti sekundách, ale krátce nato kapitán FC AC SK Linhart vyrovnal. O chvíli později už úřadující mistři hájili vedení 2:1 a nijak zvlášť nepospíchali, spíše čekali na konec zápasu. Pasivita se jim vymstila, laxní a nezodpovědný přístup v poslední minutě potrestal unikající Vilímec.

Poprvé za dobu turnaje přišly na řadu pokutové kopy. Nervozita se téměř dala krájet, v hale se rozhostilo hrobové ticho. Jediný ze tří penaltových pokusů Mlík proměnil Ajfel, a jelikož na druhé straně se nemýlili Almeida, BudCupová posila týmu, a Masri, slavili FC AC SK šťastný postup do finále. Na frustrované Mlíkaře zbyl zápas o bronz.

V něm už čtyřce hráčů v poli nezbývala energie a Havri Havri byli nad jejich síly. Hattrickem se blýskl Valúch a vyhoupl se tak do čela tabulky střelců, sám pak měl největší podíl na demolici Mlík 6:2. Hradečný neměl svůj den a pustil za svá záda ještě dvě střely Nepraše. Naději vykřesali Ajfel a Bůžek, Fried ji ale dalších gólem definitivně pohřbil. Pomyslné bronzové medaile si tak zaslouženě odnesli hráči týmu Havru Havri.

Vyvrcholení celého dne bylo na programu v 17:00, jelikož ale turnaj probíhal v časovém předstihu, začalo se hrát už lehce po půl páté a hrací doba finále byla ustanovena na luxusních 2x 10 minut. A po slavnostním nástupu červených FC AC SK na straně jedné a bílých Barclays na druhé se rozběhl opravdový kolotoč. Hráči z Pošepného nepůjčili svým loňským přemožitelům míč, drželi je zamknuté před pokutovým územím a hledali skulinku, jak se přes úpornou defenzivu dostat. Na jednu stranu měli práci trochu ulehčenou absencí obránce FC AC SK Kristka, avšak odhodlání zbytku týmu a čarující Homolka v bráně tuto indispozici vyrovnaly.

Kdykoliv už se Barclays dostali do slibné příležitosti, zablokoval střelce buď někdo z obránců, nebo reflexivně vytyčená teleskopická ruka brankáře (která soupeře doháněla k šílenství). Za celou první půli, kdy bílí ostřelovali branku červených jedním ostrým projektilem za druhým a sehráli sérii několika rohů za sebou, se FC AC SK zmohli na odpovědi v podobě tvrdých soubojů s brankářem Barclays, rychlé brejky s rychlým koncem a jedinou střelu, která stála za zmínku. Měl ji na svědomí playmaker Masri.

Druhý poločas pokračoval ve zběsilém tempu první desetiminutovky a po uplynutí poloviny této doby se Dombi postaral o zasloužené vedení svého týmu. Inkasovaný gól byl vzpruhou pro červené, které do útoku hnalo i bouřící publikum. Tým FC AC SK se konečně osmělil a v samotném závěru se mohutně tlačil za vyrovnáním. Které skutečně přišlo. Rédr z obranné poloviny narýsoval přesnou kolmici, na jejímž konci zasunul míč mezi nohy brankáře Barclays Linhart a díky šťastnému vyrovnání se stal hrdinou okamžiku. Skóre 1:1 polilo hráče v červených dresech živou vodou, ale ani veškerá euforie v žilách je nedovedla k otočení zápasu - nezbýval čas a po zvuku sirény BudCup očekával druhý penaltový rozstřel. Být tenhle turnaj vysílán v televizi, svým dramatickým závěrem by trhal rekordy sledovanosti.

Zcela opaření stáli Barclays v hloučku po dvaceti minutách, sami skoro nevěřili, jak jim mohl zápas, ve kterém výrazně dominovali, takto uniknout. Napětí v aréně přerušil Burdův hvizd a Jakub Kouba, loňský nejlepší hráč, si postavil míč na penaltu. Jednu už dnes proměnil a ani při druhé nezaváhal.

Hlasitě povzbuzovaný Almeida, první exekutor FC AC SK, se také nemýlil. Druhým střelcem Barclays měl být Ernest, avšak nestal se jím - brankářský mág Homolka mu pokutový kop lapil a penaltovým hrdinou byl právě on. Masriho levačka byla neomylná i napodruhé a posunula FC AC SK blíže k triumfu.

Třetí, finálovou sérii započal pošepácký Dudík. Za normálních okolností hvězda týmu L2P, pro BudCup posila Barclays. Jedině proměněná penalta zachrání jeho tým. Krátký rozběh, švih a rozezvučená tyč však spustila bouřlivé oslavy týmu FC AC SK. I napodruhé se jim ve velkém finále podařilo porazit rivaly z Pošepného. Zatímco v červnu zaslouženě, 8. ledna při FC AC SK stáli všichni svatí a Barclays nechtěli věřit vlastním očím.

Fotografie rozradostněných vítězů, mistrovské oslavy a předávání pohárů následovalo zanedlouho, doprovázeno vyhlášením vítězů individuálních trofejí:

Nejlepší brankář: Martin Šimůnek (Barclays United) - 1 inkasovaný gól za celý turnaj

Nejlepší střelec: Viliam Valúch (Havri havri) - 13 branek

Nejlepší hráč: Jean Thierry D'Almeida (FC AC SK)

Nejúspěšnější tipéři: 2x Martin Urban, David Hradečný a Jean Thierry D'Almeida. 

 Jménem celého vedení GyBu ligy prohlašuji, že BudCup 2012 byl vydařená akce. Turnaj proběhl bez sebemenších komplikací, zázemí, občerstvení i logistika fungovaly jako švýcarské hodinky a navíc bylo k vidění velké množství gólů, parádních akcí, fantastických zákroků brankářů, jedna červená karta a dva penaltové rozstřely. Kromě stejně bezproblémového průběhu do dalších let, co víc si organizátoři mohou přát? Snad jen větší zájem mezi diváky, každý hráč ve vypjaté chvíli stoprocentně ocení podporu fanoušků. Na závěr bych chtěl vyjádřit své díky všem deseti týmům za účast, hráčům za fair-play a příchozím fanouškům za mohutnou podporu.

 

Speciální poděkování:

SRPŠ při Gymnáziu Budějovická

Ondřej Burda

Lenka Černochová

Pavel Homolka

Tereza Nečasová

Karolína Burdová

Miloš Korejs

Jakub Folgar

Adéla Veselá

Tony Nguyen

a vedení Gymnázia Budějovická.

 

Fotografie: http://www.zonerama.com/Album/22544

Nadsazená a satirická reakce FC AC SK na triumf: http://www.facebook.com/notes/fc-ac-sk/budcup-12-dal%C5%A1%C3%AD-trofej-do-sb%C3%ADrky/10151149607840105

 

 

Tomáš Linhart

 

 

Našli jste v článku chybu? Oznamte nám ji a my se ji pokusíme co nejrychleji napravit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét