Jdi na obsah Jdi na menu
 


Finálové zápasy

3. 6. 2012

 

FC AC SK - FC SRPŠ 2:1 (0:1)

První červnový den bylo v plánu vyvrcholení GyBu ligy. Velkolepé finále. I přesto, že se oba finálové zápasy nakonec nehrály za sebou, jak bývá zvykem, se v GyBu areně shromáždil úctyhodný počet diváků ze všech okruhů. Propagační akce neznaly mezí, letáky a plakáty pokryly školu a ani rozhlasovému hlášení nikdo neunikl. Do finále se po pohodové semifinálové výhře nad Big balls probojovali loňští mistři FC AC SK a po dramatickém souboji s Barclays také zkušení Profesoři. V sázce bylo mnoho a pro oba týmy by byl triumf historický - už samotná jistota stříbrných medailí je pro SRPŠ vůbec prvním ziskem cenného kovu, FC AC SK zase šlo o historicky vůbec první obhajobu titulu v novodobých dějinách GyBu ligy.

I slavnostní nástup tomu nasvědčoval. Kapitáni Linhart a Novák přivedli své vyvolené (na straně FC AC SK Homolka, Masri, Kosík, Horáček, Linhart mladší, Ocelík, Kristek a Rédr; na straně SRPŠ Procházka, Kuba, Bártl, Kaliba, Hejda) a po přátelském potřásání rukou vypukl dlouho očekávaný duel. V něm Profesorům z obvyklých opor scházel pouze nemocný Voračka, FC AC SK nastoupili v plném počtu.

Rédr s Tomášem Linhartem se postarali o úvodní rozehrávku a nastupující čtyřku doplnili Masri a Kristek. U Profesorů nastoupili v základní sestavě Novák, Kaliba, Kuba a Bártl. O rychlý průnik se z vlastní poloviny hned pokusil Masri, ale daleko se nedostal. Útočení FC AC SK ale ve stylu obléhání středověkého hradu pokračovalo, zapojil se i brankář Homolka. Profesoři v úvodu často ztráceli míče a těžkopádně se dostávali byť jen za půlicí čáru.

O první šanci se postaral po třech minutách Linhart, který si rychle navedl míč na střed hřiště okolo Kuby a tvrdou ranou prověřil Procházku, ten však vyrazil na roh. Nepřesnou rozehrávku ale vystihl Kuba a střelou z následného protiútoku zamířil vedle brány. Na druhé straně stejně dopadl Masri.

O chvíli později se vystřídali Linhart s Kosíkem a za vytrvalého deště udělal první chybu v rozehrávce Kristek - Profesoři z tohoto zaváhání však nevytěžili nic a hrozící nebezpečí uhasil skluzem u čáry Homolka. Autové vhazování už nebezpečím nebude... Nebo ano? Nenápadného hodu se zhostil Bártl, ve vápně přesně našel hlavu Kaliby a jeho hlavička na mokrém terénu proklouzla Homolkovi do branky. Chaos v defenzivě FC AC SK, kdy nejlepšího hráče a hlavičkáře Kalibu hlídal vzrůstem malý Kosík, doprovodilo ticho a houstnoucí atmosféra v GyBu areně. Po pěti minutách první střela Profesorů na branku a hned se ujali vedení, tohle nikdo nečekal.

Nastoupili David Linhart s Horáčkem a po rozehrávce se FC AC SK opět pustilo do útočení. Linhartova střela však byla zblokována a hrozil brejk Profesorů, Novák však pouze odevzdal do autu. I tým v červených dresech však balon kamarádsky vrátil soupeři. V tu chvíli již dorazil i pozdě příchozí Aleš Krupička, nejlepší kanonýr soutěže, a za Novákova tradičního hlášení: "STŘÍDÁM" se poprvé dostal na plac.

Homolka zkoušel pálit z vlastní poloviny, ale do šance se naopak dostali Profesoři - David Linhart nechal Hejdu neobsazeného, ale ten úplně minul. Do hry se dostal znovu Jirka Rédr a dál zkoušel motat hlavy kantorům a svým dvěma bývalým spolužákům. V publiku bylo možno zahlédnout i známé tváře, krom několika významných hostí v podobě vyučujících dorazil také legendární Homič senior.

Hra se trochu uklidnila a SRPŠ se soustředili na bránění, FC AC SK jejich linie ne a ne překonat. Velkou šanci měl po průniku Filipa Masriho Kosík, ale nedokázal svou střelu usměrnit tak, jak bylo záhodno. O minutu později se po přesném pasu spolupráce opakovala, ale výsledek byl stejný. Ani dvě další střely Masriho se neujaly. Za půlkou se posléze dostal k ráně Linhart starší, Procházka ji ale vyrazil pouze před sebe a stejně tak dvě následné dorážky. Otřesený brankář po střetu hrdinně hrál dál a ostřelování Profesorů pokračovalo - známý vtipálek Rédr z rohového kopu přímo napálil Krupičku. Do statistik tak vybojoval další rohový kop. Tlak obhájců narůstal, ale ani centr Masriho Tomáš Linhart do brány neusměrnil.

O chvíli později zkusil střeli z dálky Linhart mladší, na druhé straně byla střela Kuby a i poté Bártla zblokována. Později si velkou šanci vypracoval Masri po skvělé narážečce s Davidem Linhartem, ale ve slibné pozici trefil pouze Procházku. Mohlo ale udeřit na druhé straně! Obrana FC AC SK nechala v brejku trestuhodně pouze Kristka proti dvěma soupeřům a jen velké štěstí a Kubova nepřesná střela je zachránila od dalšího gólu. Na druhé straně pohledně zakombinovali David Linhart a Kosíček, ale druhý jmenovaný bohužel opět minul.

K další hlavičce už se neprocpal Kaliba a Profesoři se uchýlili pouze k bránění vlastní půlky. FC AC SK však ne a ne najít skulinu. Neuspěli Tomáš Linhart, Masri, Kristek ani Kosík před brankou. Šance střídala šanci a diváci stále vyhlíželi ten vytoužený vyrovnávací gól. Filip Masri si chvíli před poločasem udělal z poloviny hřiště kruhový objezd a po několika otočkách se odhodlal k průniku - bohužel musel střílet pravou a branku minul... Na druhé straně Kalibu vychytal Homolka a rozjel brejk, Rédr poslal Tomáše Linharta do křídla a ten naservíroval Masrimu přihrávku přímo před branku... I teď však Profesory spasil bezchybný Procházka. O půl minuty později si Rédr opět narazil s Linhartem, ale ve slušné pozici vůbec branku netrefil. Diváci bouřili a chválili parádní akce, avšak hráči FC AC SK byli frustrovaní ze střelecké smůly. Před poločasem ještě hlavičkoval Kuba a střílel Rédr, ani jedna z šancí se neujala. K vidění byly efektní kličky, zakopávání míčů do zázemí, drsné souboje i Novákův pokus o Maradonovu Boží ruku. To vše se i po tvrdé ráně Rédra obešlo bez změny na ukazateli skóre... Trochu chaoticky pak začala poločasová přestávka, kterou si Profesoři de facto odpískali sami. Tomášem Novákem avizované tři minuty nastavení skončily po půlminutě, kdy poločas svým typickým hlášením sám Novák ukončil...

Po první půli byli v překvapivém vedení 1:0 zkušení Profesoři, a to nečekali diváci ani sami frustrovaní hráči FC AC SK. Zajímavostí bylo, že za celých 25 minut první půle ani jednou nenaskočil do hry Vojta Ocelík. Zřejmě si svůj okamžik jako žolík šetřil na důležitější chvíle...

Začátek druhé půle orámoval odevzdaným autem Novák a následně Horáček ranou směrem na Kačerov. Poté se ale po velkém tlaku dostal k hlavičce, kterou Procházka s vypětím všech sil vytáhl na rohový kop. Druhá půle začala přesně tak, jak skončila první. Už po minutě se od vlastní brány však vydal na výlet Filip Masri. Novák mu ustupoval dost dlouho na to, aby se dostal do palebné pozice... A Masri z hranice vápna opravdu vystřelil. Znovu pravačkou, avšak tentokrát byl jeho projektil o mnoho povedenější. Míč zaplul k pravé Procházkově tyči a bylo vyrovnáno! Filip Masri zlomil prokletí, napravil své neproměněné šance z první půle a obhájci titulu vstoupili do druhé pětadvacetiminutovky tím nejlepším možná způsobem.

Viditelně zaskočení Profesoři pak hned chybovali v rozehrávce a ani Procházka se nevyvaroval chyby - práce s míčem přeci jen není jeho nejsilnější zbraní. Bártl hned třikrát v krátké době míč pouze odkopl směrem k Měsíci a pak zbytečně ztratil David Linhart, tečovaný balon se prohnal kousek od levé Homolkovy tyče... Ten samý Linhart si pak vybral druhou slabší chvilku, naštěstí však tým od pohromy zachránili Homolka s výtečně hrajícím Kristkem.

Ten mohl o chvíli později rozhodnout, protože se před ním zjevila prázdná branka! Z velkého úhlu jej však Procházka vychytal a neujalo se ani efektní zakončení patičkou Kosíka po Kristkově rohu. Šance střídala šanci a do další tutové se dostal znovu Kosík! Fanoušci si museli libovat, protože David Linhart mu předložil lahůdkový pas přímo před bránu, Kosík však těsně minul. Dva důležité obranné zákroky pak předvedl Kristek a po něm Bártl přestřelil. Obléhání vápna SRPŠ pokračovalo, jejich hra byla zredukována na občasné protiútoky. Po další šanci se proti Tomáši Linhartovi blýskl Procházka a na stejném hráči si pak svalnatý čahoun Kaliba vymohl faul. Ani tak ale nezabránil tlaku soupeře, protože u míče byli borci v červených dresech stále častěji. A to platilo i po střele Horáčka, rychlém kontru a výhozu na Kalibu, který trefil pouze blokujícího Linharta staršího.

Co se to však děje?? Před vlastním vápnem zbytečně ztrácí míč Masri a Kaliba s parťákem Hejdou se ženou na Homolku... Naštěstí pro FC AC SK začal Hejda zbytečně kličkovat, až se obrana zformovala. Následnou střelu Homolka spolehlivě chytá, posílá dlouhý míč na Kosíka... Ale ten nemá potřebné výškové parametry. Přesto se bije jako lev a přihlíží, jak na druhé straně nemá svůj den bývalý nejlepší kanonýr GyBu ligy Honza Hejda... V jasné šanci před Homolkou vůbec netrefuje míč.

O chvíli později se Kosík agilně prosmýkl okolo Krupičky, který ho průkazně fauloval, avšak Kosík se ještě pokusil o zakončení a proto si Profesoři vyhádali míč pro sebe. Pravda však byla spíše na jejich straně. Fanoušky to ale neodradilo a své oblíbence podporovali dále, Horáček mířil těsně mimo a ve 39. minutě se poprvé na hřišti (a to doslova, jelikož jezdil jako na sáňkách) objevil s magickou sedmičkou na zádech Ocelík!

Následně Kristek skvěle zabránil Hejdovi a posadil na zadek Bártla, ale přestřelil. O pár vteřin později si na odražený míč před vápnem šteloval nohy Ocelík, srazil se však s Bártlem a oba společně se ocitli na zemi. Volný míč posunul Masri ke Kosíkovi... A deset minut před koncem Kosík neuvěřitelně vymetl šibenici! Zvýšil na 2:1 a na přední tyči nachytal zakleknutého Procházku na švestkách. Nasazení Ocelíka se vyplatilo, protože právě on vybojoval důležitý míč. Ke gólu si pak Masri připsal ještě asistenci a hráči v červených propukli v euforii! Na hřišti vypukl hon na Kosíčka, který mával nad hlavou svým červeným dresem a klaněl se na všechny strany. Skandování fanoušků nebralo konce!

Nyní byli na tahu Profesoři, ale v tu ránu mohlo být po zápase! Kristek skvěle vybojoval míč a přihrál do otevřené obrany Masrimu, ale jeho pravačka už si dnes svou dávku vybrala, a tak další velkou šanci neproměnil. Akcie FC SRPŠ opět držel Procházka a Ocelík se znovu válel na zemi.

Hejda málem vyroval! Na přední tyč umístěný roh se snažil umístit do brány a na čáře leželi Kristek a Homolka, smůla pro Profesory, že se Hejdovi nepodařilo hradbu těl prostřelit. Tým SRPŠ poprvé za zápas pořádně vrhl síly do útoku a jejich snaha vyústila v Kalibovu rychlou střelu, kterou však Homolka lapil. "Tam docela dobře skočil," pochválil Vítek Voltr svého kolegu. Poznámka č.4 - rovnováhu opět ztratil Ocelík, tentokrát se ale na nohách udržel.

Obhájci titulu měli nakročeno k historickému úspěchu a dělilo je od něj pouhých pár minut. Proto nemuseli nikam pospíchat a za agresivního forčekingu Profesorů poklidně kombinovali. Klidnou spolupráci vytrhl z ukolébání dlouhým pasem Homolka a Vojta Ocelík mohl být dokonalým spásným žolíkem, Procházka si ale opět poradil včasným vyběhnutím.

Až na Voltra, kterému nyní hrozilo, že nezíská párek v rohlíku, byla většina diváků spokojených! O to více, když ztrátu Kristka zachránil proti Hejdovi Homolka a Tomáš Linhart dvakrát odvrátil na roh. Potřetí se ale dostal ke střele Kuba a tentokrát nebezpečnou střelu srazil do bezpečí David Linhart. Čtvrtý roh už prolétl vápnem bez nebezpečí, ale to stále neustávalo - chyboval Linhart starší, ale Kalibovi střelu Homolka vyrazil pryč. Ten se v posledních minutách vůbec dosti činil a na nedostatek pracovních příležitostí si rozhodně stěžovat nemohl. V počátku poslední pětiminutovky se do útoku prohnal Masri, ale jeho ránu levou Procházka opět vyboxoval. Kombinace Linhartů s Horáčkem ovoce také nepřinesla a útočili opět Profesoři.

Ti však jako by nemohli ustát neočekávaný tlak a míče zbytečně ztráceli. Stejně to ale udělal na půlicí čáře Tomáš Linhart, naštěstí však "únik" Nováka s Kubou byl uhašen a následnou zblokovanou Kalibovu ránu mířící za Homolkova záda odpravil Masri. Do hry přišla tři minuty před koncem čerstvá energie Rédra a ten si dvakrát po sobě připsal úspěšný defenzivní zákrok.

Profesoři se ale hnali za vyrovnáním, hlavně odhodlaný Kaliba neúnavně vytvářel jednu šanci za druhou. Další jeho pobídkou ale na hranici vápna opět pohrdl Hejda... V tu chvíli již s časem taktizoval Kosík a stejně tak Masri před autovým vhazováním, protože pro přetíženou defenzivu FC AC SK to byl vítaný oddych.

Netrval však dlouho, protože následovala série rohových koů oranžových. P rozehrávce ale míč ukořistil Kristek, pelášil až před Procházku, svou pověstnou rychlou kličkou se zbavil obránce a jen všichni svatí stáli za Procházkou při jeho střele... Vybojoval však roh pro červené v poslední minutě. Následovala ale ztráta miče a ke střele se dostal trestuhodně volný Novák, který stejně jako v semifinále mohl být hrdinou... Homolka ale skvěle vyrazil, stejně tak si poradil s Kalibovou hlavičkou. Zbývalo 30 sekund...

SRPŠ ale roh rozehráli prachbídně a nabídli velikou šanci Rédrovi! Po levici mu naběhl Masri, dostal míč do běhu... avšak zavedl jej do příliš velkého úhlu, odkud pro Procházku nebylo problém střelu vyrazit. Bývalo by bylo rozhodnuto, kdyby se rozhodl přihrát, protože se na brankáře řítili sami dva... Nabízela se paralela z loňského finále, kdy v podobné situaci Rédrovi nepřihrál Kristek a na druhé straně slavil gól Kouba... A nebylo k ní daleko, protože Hejda utekl po pravé lajně a jeho střelu vyškrábl Homolka konečky prstů. V publiku to jen zahučelo. Centr z rohu zamířil na Kalibu, které ve vzduchu střihl nůžkami, branku ale minul a v čase 25:18 byl zápas ukončen. Rozradostnění borci v červeném vběhli na hřiště a oslavy mohly začít! Staronovým mistrem se stal opět tým FC AC SK a poprvé v historii se tak stalo, že tým titul v následující sezoně obhájil. A motivace pro příští rok? Zlatý hattrick!

Po zápase už jen zástupce ředitelky školy, pan Josef Vačkář, vyhlásil vítěze a předal ceny. Střelcům banány, vítězům věnečky a poraženým rakvičky, zápas byl avizován jako boj na život a na smrt...

Děkujeme oběma týmům za skvělé vyvrcholení povedené sezony a těšíme se na tu další!

Branky: Masri, Kosík - Kaliba

Hvězda utkání: Filip Masri (FC AC SK)

 Fotky: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151048469442705.429032.77121422704&type=3

Barclays United - Big Balls 12:2 (3:1)

Celkem jasný výsledek, že? Ovšem ještě chvíli před půlí to vypadalo, že by Big Balls mohly svého velice favorizovaného soupeře zaskočit. Inu, nestalo se.
Zápas začal ve velmi netradiční čas, již ve 12:00, a to kvůli pracovní vytíženosti členů Big Balls. Nezbývá tedy než poděkovat oběma týmům, že vyšli organizátorům vstříc a odehráli svůj zápas ve finálový den. Teď již k samotnému průběhu. Oba týmy začaly v pohodovém tempu, hráči Barclays vypadali velmi uvolněně, úsměv střídal úsměv, a to i přesto, že se jim nedařilo překonat obranu Velkokoulařů. Naopak Big Balls se ze začátku nikam nehnali a to asi ze dvou důvodů. Zaprvé, neměli nikoho na střídání, takže se nechtěli uhnat hned na začátku. A zadruhé na ně možná padla lehká nervozita ze síly soupeře, a tak se soustředili hlavně na defenzívu. To ovšem platilo jen pár minut. Pár neproměněných pološancí Barclays nakoplo Big Balls, a byli to oni, kdo začal hrozit. Duo Hanzálek-Procházka svým presingem a skvělou poziční hrou velice zatápělo obraně Pošepáků. Prvních pár šancí se neujalo, ale poté padl jeden z nejhezčích gólů letošního ročníku. Hanzálek se ujal k exekuci rohového kopu a k překvapení všech se mu povedlo zatočit svůj kop přímo do branky. 1:0 pro Big Balls, to nikdo nečekal. A nemuselo zůstat jen u jednogólového vedení. Procházka mohl dát minimálně další dva góly, Hanzálek s Ciprou měli také na kopačce minimálně po jednom gólů. Ovšem "nedáš-dostaneš". Bartošek si u pravé lajny vzal balon, obehrál dva obránce, hodil si balon na svou lepší levačku a přízemní střelou nachytal Urbana na švestkách. 1:1 a fotbal se dostával do skvělého tempa, akce střídala akci. Big Balls hráli s Barclays vyrovnanou partii, a když kluci z Pošepného ohrozili Urbana, tak se Velkokouláci nenechali zahanbit a šli přímočaře na branku Sládka. Největší šanci měl Kouba z Barclays, který dostal skvělou příhrávku na zadní tyč, kde byl úplně sám. Místo toho, aby jednodušše zasunul míč do brány, začal kličkovat a když k němu doběhli obránci, tak už neměl prostor a nechal vyniknout brankáře Big Balls. Stav ovšem zůstaval stejný a blížil se poločas. To se ovšem nelíbilo Ernestovi, a ten dvěma slepenými góly vystřelil svému týmu poločasové vedení 3:1 a navíc se na pouhé dva góly přiblížil Krupičkovi v tabulce střelců.
Big Balls se i přes facku, kterou dostali na konci prvního poločasu, ještě snažili zápas zvrátit. Nedařilo se jim to moc dlouho,  po chvíli jejich šance srazil na bod mrazu Švehla a odstartoval exhibici svého týmu. Big Balls úplně odpadli, hádali se a ztratili chuť do hry. A borcům z Barclays nedělalo nejmenší problémy dostat se svými secvičenými akcemi před Urbana a zavěsit. Skóre narůstalo a zápas byl rozhodnutý. Hlavní otázkou zůstavalo, zda se Ernestovi podaří alespoň dotáhnout na Krupičku, nebo jestli ho dokonce nepřekoná. Bylo tedy pochopitelné, že kdykoliv měl Ernest šanci, rozeběhnul se přímo na branku soupeře a snažil se skórovat. Nakonec se mu to povedlo, vstřelil celkem 4 góly, vyšplhal se na hranici 28 gólů a vyrovnal Krupičku. Po zápase mohl jen doufat, že se jeho konkurentovi o korunu krále střelců nepodaří v odpoledním finále skórovat. Big Balls se ještě na konci podařilo kosmeticky upravit skóre na 12:2 a vzápětí se ozval konečný hvizd.
Tento zápas byl nakonec jednoznačnou záležitostí, ale fotbal to byl především v první půli velmi kvalitní. Barclays sice získali potřetí v řadě medaili, ale je jisté, že letos pomýšlěli na víc. V každé sezóně, do které nastoupili, byli favoritem na titul, ovšem ani jednou se jim nepodařilo trofej získat. I přesto si je všichni budou pamatovat jako jeden z nejlepších týmů, který kdy hrál GyBu ligu. Naopak Big Balls musí být se čtvrtým místem spokojeni, protože je to do jisté míry senzace. Před sezónou s nimi nikdo moc nepočítal a oni všem vytřeli zrak, když se probojovali mezi 4 nejlepší celky.
 

Nezbývá než jim za všechno poděkovat a popřát jim mnoho nejen fotbalového štěstí do dalšího života, protože oba celky se tímto zápasem o bronz s GyBu ligou rozloučily.
 

Branky: 4x Ernest, 4x Švehla, 2x Kouba, Sulek, Bartošek - Cipra, Hanzálek

Hvězda utkání:  Ernest Michael (Barclays United)

 

Našli jste v článku chybu? Oznamte nám ji a my se ji pokusíme co nejrychleji napravit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář