Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová sezona může začít!

14. 9. 2013

 Když v červnu Petr Homolka s Tomášem Linahrtem oznámili, že se chystají svou agendu přenechat neznámému nástupci, bylo jasné, že vyvolené(ho) nečeká jednoduchý úkol. Nová dvojice Adam Kolář - David Linhart se za pomoci té předchozí však bleskurychle chopila práce a přináší několik změn.

9 nově vytvořených kolektivů, 16 týmů. To je stejný počet účastníků jako na ME. Tento počet povoluje v GyBu lize nevídanou jarní část, neboli play-off, na způsob Ligy mistrů. Ve dvou osmičlenných skupinách se každý střetne s každým jedenkrát, čtyři nejlepší z každé skupiny jdou dál. Zbylých osm čeká baráž. Čtvrtfinalisté utvoří dvojice a střetnou se ve dvou zápasech. Čtyři nejúspěšnějí poté čekají dvě semifinálová klání a jediné singl zápasy rozhodnou finále a boj o třetí místo.

Další novinkou je zavedení pravidla o tzv. zlatém gólu. Pro zvýšení atraktivity zápasů a také pro férovější rozhodnutí bude při remízovém skóre po 50ti minutách následovat pětiminutové prodloužení. To však skončí okamžitě po vstřeleném gólu jednou či druhou stranou, která si ihned připisuje bod navíc. Pokutové kopy (ve stejném užití jako loni, tedy 3 střelci a pak náhlá smrt) budou následovat po pěti minutách bez vstřelené branky. V základní části se prodloužení hraje jen jedno bez poločasu a střídání stran. V jarní části jsou pětiminutová prodloužení dvě, penalty následují teprve až poté.

Vzhledem k velkému počtu týmů a krátké podzimní části budeme stejně jako loni svědky jedné anomálie v termínové listině - každý tým bude v jednom z podzimních kol hrát dva zápasy. Čím to? Aby hrál každý s každým, je potřeba 7 kol. Podzimní týdny až do vánočních prázdnin však vychází pouze na 6 kol (vyjma jednoho týdnu podzimních prázdnin). Proto byli pořadatelé nuceni zápasy virtuálního 7. kola vložit do předchozích šesti - po jednom/maximálně dvou do každého. O to více žádáme kapitány o pozornost při dodržování termínů.

Dnes v dopoledních hodinách se na jihozápadním okraji Prahy sešlo na utajené schůzi vedení GyBu ligy, shromáždilo vybrané poplatky, aby je mohlo předat do školního fondu GyBu ligy, a hlavně: shromáždilo dodané přihlášky. Po původním zděšení z lichého počtu se na poslední chvíli odněkud vynořila přihláška týmu FC Papaya, která zachránila ideální počet letošní soutěže. Tudíž bylo možné jednoduše přikročit k samotnému losování. Ještě předtím však bylo nutné rozdělit výkonnostní dvojice, dle kterých budou týmy nasazeny a poté losovány do skupin A a B.

Všech šestnáct týmů bylo rozděleno po dvojicích do jednotlivých výkonostních košů takto:

I. FC SRPŠ - FC Predators

II. FC AC SK - Kokosy na trávě

III. Fanáticos Elena C.F. - FC Nekopne si

IV.  FC Chelsenal - AK Veselý Verbíř

V. Los Artilleros - BK Almdudler

VI. Kokosy na lajně - FC Tiki taka

VII. FC Anonymous - Bangbros FC

VII. Natasha Raptors - FC Papaya

Z každého koše pak byl vylosován jeden tým, který byl umístěn do skupiny A. Zbylé týmy vytvořily skupinu B. Dle pořadí, ve kterém byly týmy vylosovány, získaly následně pořadová čísla A1 až B8 tak, aby ani plán jednotlivých utkání nebyl ovlivněný. Základní skupiny tedy vypadají následovně:

 

SKUPINA A:

A1: FC Anonymous

A2: Kokosy na lajně

A3: FC Nekopne si

A4: BK Almdudler

A5: FC Chelsenal

A6: FC AC SK

A7: FC Predators

A8: FC Papaya

 

SKUPINA B:

B1: FC Tiki taka

B2: Kokosy na trávě

B3: Fanáticos Elena C.F.

B4: Los Artilleros

B5: Bangbros FC

B6: Natasha Raptors

B7: AK Veselý Verbíř

B8: FC SRPŠ

 

Pro zopakování připomínáme nejzákladnější pravidla, kompletní souhrn najdete nalevo ve stejnojmenné rubrice.

Na Budějovické (hřiště 1 i 2) se hraje v počtu 4+1, na Pošepném 5+1, obojí 2x25 minut. Remízové utkání jsou prodlužovány o 5 minut, ve kterých rozhoduje zlatý gól. Pokud ho žádný tým nezaznamená, následují tři série pokutových kopů a náhlá smrt. Vítěz si připisuje bod navíc. Nutné jsou zápisy o utkání, které si budete moci stáhnout buď na stránkách GyBu ligy na webu či na Facebooku, vyzvednout na vrátnici nebo v kabinetě TV. Vyplněný a podepsaný zápis odevzdají kapitáni buď někomu z vedení GyBu ligy (Adam Kolář, 6.C, David Linhart, 5.A, Petr Homolka a Tomáš Linhart, oba 8.B) nebo zpět na vrátnici.

Hráč na soupisce týmu musí být studentem/bývalým studentem/zaměstnancem/absolventem Gymnázia Budějovická. Bez jakékoliv spojitosti s naší školou tento hráč nemůže nastoupit. Každý tým může mít na soupisce pouze dva hráče, kteří už mají za sebou čtvrtý rok na vyšším stupni gymnázia (tedy absolventy).

Loňskou novinkou byly přestupy! Každý hráč může jednou za sezonu přestoupit do jiného týmu, avšak pouze do začátku jarní části soutěže. Nesmí však už poté nastoupit za svůj původní tým. Každý tým může přivést 3 nové posily, odchody omezeny nejsou. Do startu jarní části také týmy mohou na soupisku dopisovat volné hráče (tedy ty, kteří nejsou na soupisce žádného týmu). Jejich počet omezen není, ale nelze přesáhnout kvótu maximálně 12 členů v jednom týmu ani žádné z pravidel ohledně věku.

Fauly a jiné sporné situace si týmy posuzují dle pravidel fair-play sami, na tom je GyBu liga založena od samého počátku. Stejně tak si týmy zajišťují časomíru, v lepším případě oba nebo alespoň někoho neutrálního. Na ofsajdy se v GyBu lize nehraje.

Důležité upozonění: (a zároveň prosba a upozornění) Vzhledem k nabitému podzimnímu programu soutěže je zcela bezpodmínečně nutné, aby týmy dodržovaly hrací termínyjednotlivých kol. Ve výjimečném případě zápas, který nestihli odehrát v termínu, dohrají co nejdříve to bude možné. Předehrávání ve volných termínech omezeno není. Zápasy neodehrané po 20.12. 2013 budou kontumovány výsledkem 0:0 bez bodů. Upozorňujeme tak již nyní, abychom předešli prosincovým stížnostem týmů jako v loňské sezoně.

Každý tým je povinnen uvést barvu dresů, kterou bude v zápasech dodržovat. Dresy doslova potřeba nejsou, ale pro zamezení zmatků musí každý tým nastupovat alespoň ve sjednocené barvě triček.

Jak si zamluvit termín zápasu? To je velice jednoduché. Systém je stejný jako vždy, kapitán či příslušník jednoho z týmů pod článkem aktuálního kola v rubrice Zápasy přidá komentář, ve kterém uvede den v týdnu, datum, čas, soupeře a hřiště (GyBu arena 1- spodní či 2- horní hřiště nebo Pošepného stadium).

V zimě se můžete těšit stejně jako loni na jednodenní halový BudCup, jehož vítěz má posléze právo startovat v zápase o GyBu Superpohár proti vítězi celé ligy.

Startovní poplatky nejdou organizátorům na ruku, nýbrž budou uloženy ve školním trezoru a poté použity na BudCup, Utkání hvězd a ceny pro vítěze.

Na závěr prosíme týmy o zaslání svého loga elektronickou formou.

Rozpis utkání, stejně tak jako ostatní důležité informace, se dozvíte našem webu nebo na facebookových stránkách GyBu Ligy. To nejdůležitější máme nyní sebou a hned v pondělí 16. září tak můžeme začít! Zajímavá sezona je tu!

Viva GL 2013/2014!

 

Našli jste v článku chybu? Oznamte nám ji a my se ji pokusíme co nejrychleji napravit.