Jdi na obsah Jdi na menu
 


Postupová matematika

21. 11. 2013

 Do konce podzimní části letošního ročníiku nám zbývají poslední dvě kola, pojďme se tedy vžít do role teoretiků a odborníků a trochu si zaspekulovat nad tím, jak nakonec vše v základních skupinách dopadne a které týmy budou na jaře hrát čtvrtfinále a kdo naopak zůstane před jeho branami a bude hrát už jen o nižší příčky.

Skupina A

1. a 2. místo

Není pochyby o tom že týmy FC Predators a FC AC SK letos válcují jednoho soupeře za druhým, byl by opravdový zázrak kdyby ztratili s nějakým dalším týmem body a tak lze konstatovat, že o pořadí na prvních dvou příčkách rozhodl jejich vzájemný zápas. Ten zvládli vítězně žlutomodří (9:2) a mohou se tak těšit i z vítězství ve skupině. Na nejúspěšnější GyBuligový tým posledních let tak "zbyde" druhá příčka.

3.-6. místo

O zbylá dvě postupová místa se svádí tuhý boj hned mezi čtyřmi týmy. Jsou to BK Almdudler, FC Anonymous, FC Chelsenal a FC Nekopne si. Pokud počítáme s faktem, že ze zbylých zápasů budou mít shodně 6 bodů (prohra s FC AC SK a Predátory a výhra nad Papayou a Kokosy na lajně), je jasné že postupovou tajenku rozluští až vzájemné utkání těchto týmů. Pro lepší přehlednost nám poslouží následující tabulka:

o 3.-6.

Almdudler

Anonymous

Chelsenal

Nekopne si

Body

Pořadí

Almdudler

G

1:2 pp.

3:5

2:1

6+4=10

4./5.

Anonymous

2:1 pp

y

2:8

2:7

6+2=8

6.

Chelsenal

5:3

8:2

B

?

6+6+?=12+

3./4.

Nekopne si

1:2

7:2

?

u

6+3+?=9+

3./4./5.

Z tabulky jasně plyne, že FC Anonymous své tažení za postupem nedotáhne a skončí šestý. Naopak jistý postum má FC Chelsenal a o posledním postupujícím pak rozhodne jediný neodehraný vzájemný zápas mezi FC Nekopne si a FC Chelsenalem.

Pokud Chelsenal zvítězí, skončí třetí a ze čtvrté příčky ho do čtvrtfinále doprovodí Almdudler, Nekopne si by svou první sezónu skončili ve skupině.

Pokud zvítězí Chelsenal za dva body, bude situace stejná.

Pokud zvítězí Nekopne si, pak skončí třetí právě oni a Chelsenal postoupí z příčky čtvrté, naopak Almdudleru by se čtvrtfinálové brány zavřely.

Pokud zvítězí Nekopne si po nastaveném čase nebo penaltách, skončí čtvrtí a ze třetího místa postoupí Chelsenal, Almdudler, by se v tomto případě opět do čtvrtfinále nepodíval.

7. a 8. místo

Zde je situace obdobná jako u předních pozic, jen přesně kontrastní. O tom kdo se umístí na předposledním a kdo na posledním místě skupiny A rozhodne vzájemný souboj týmů, které nesebrali soupeřům ani bod. Jedná se o týmy Kokosy na lajně a FC Papaya. Vítěz skončí sedmý a poražený osmý.

Skupina B

1.-3. místo

To, co můžeme ve skupině A prohlásit o FC AC SK a FC Predators,to můžeme klidně použít i tady. Bylo by překvapením, kdyby FC SRPŠ, Los Artilleros a Kokosy na trávě našli mezi ostatními týmy nějakého protivníka, který je dokáže připravit o nějaké body. Předpokládejme tedy, že ze zápasů s ostatními celky budou mít tyto tři týmy, stejný (plný) počet bodů. Pojďme si i zde zjednodušit situaci tabulkou vzájemných zápasů:

o 1.-3.

SRPŠ

Artilleros

Kokosy n. t.

Body

Pořadí

SRPŠ

GyBu

8:5

?

15+3+?=18+

1./2./3.

Artilleros

5:8

liga

6:5

15+3=18

1./2./3.

Kokosy n. t.

?

5:6

13/14

15+0+?=15+

1./2./3.

Zbývá opět odehrát jeden jediný zápas, mezi Kokosy a FC SRPŠ.

Pokud SRPŠ uhrají alespoň bod, je situace jasná, z prvního místa by šel právě profesorský tým, druzí by skončili Los Artilleros a třetí příčku by brali Kokosy.

Pokud by se Kokosům podařilo překvapit a porazit SRPŠ za 3 body, rozhodovala by vzájemná tabulka třech týmů, protože by všechny tři týmy měli shodně bodů. Rozhodující by pak bylo skóre z těchto tří vzájemných zápasů.

Pokud Kokosy porazí SRPŠ o jeden či dva góly, zvítězí ve skupině SRPŠ, druzí budou Kokosy a třetí Los Artilleros.

Pokud Kokosy zvítězí o tři nebo čtyři branky, obsadí první příčku oni, druzí skončí SRPŠ a třetí Los Artilleros.

Pokud by se náhodou podařilo Kokosům zvítězit o pět a více branek, ve skupině zvítězí, druzí budou Los Artilleros a třetí SRPŠ.

4.-7. místo

O poslední postupové místo ze skupiny B se svádí boj, který mnohdy přináší překvapivé výsledky, zahrňme si do této skupiny opět takové týmy, který budou mít ze zápasů se zbylými týmy shodný počet bodů (prohra s Kokosy, SRPŠ a Artilleros a výhra nad Natashou Raptors). Jsou to týmy FC Bangbros, Veselý Verbíř, Fanáticos Elena a FC Tiki taka. A jak jinak, pojďme si i zde uvést tabulku pro větší přehlednost:

 

o 4.-7.

Fanáticos

AKVV

Bangbros

Tiki taka

Body

Pořadí

Fanáticos

G

4:5

?

5:6

3+0+?=3+

5./6./7.

AKVV

5:4

y

4:1

?

3+6+?=9+

4./5.

Bangbros

?

1:4

B

7:6

3+3+?=6+

4./5./6./7.

Tiki taka

6:5

?

6:7

u

3+3+?=6+

4./5./6./7.

Tato minitabulka je rozhodně nejvíce zamotaná a nejsložitější. Jednoznačně můžeme říct, že mimo hru o postup jsou Fanáticos.

Pokud Bangbros porazí Fanáticos a Tiki Taka zvítězí nad Verbířem, měli by týmy Veselý Verbíř, Bangbros a Tiki Taka shodný bodový zisk ze vzájemných zápasů a rozhodovala by tedy minitabulka těchto třech týmů a hlavně skóre ze vzájemných zápasů. To by pak záleželo na tom, jak by skončil zápas Tiki taka - Veselý Vebíř a ze zmíněných třech týmů by mohl postoupit kdokoliv. Pro hráče Bangbros je tohle jediná možná cesta k postupovému čtvrtému místu.

Největší naději na postup zatím drží hráči Veselého Verbíře, mají postup plně ve vlastních rukou a v zápase proti Tiki taka jim k zajištění postupu stačí bod.

Pokud Bangbros ztratí s Fanáticos alespoň bod a Tiki taka porazí Verbíře za 3 body, postupuje právě Trčkův výběr.

Mohli bychom vymýšlet mnoho dalších kombinacích, ale opravdu těžko teoretizovat, když zbývají dva zápasy a objektivně je nějaký speciální a jiný scénář velmi neočekávatelný.

8.místo

Osmá příčka skupiny B letos bude patřit mladíkům, nazývaným Natasha Raptors. Tento mladý tým dokázal nejednoho soupeře potrápit a do druhého poločasu často vstupoval s minimální ztrátou nebo dokonce za nerozhodného stavu, ani tak na body nikdy nedosáhl a při své úvodní sezóně tak zřejmě skončí na posledním místě B skupiny.

Tip redakce

Teorie bylo dost, pojďme teď odhadnout konkrétně jak se situace rozuzlý a jak nakonec vše dopadne:

Skupina A

1. FC Predators

2. FC AC SK

3. FC Chelsenal

4. B.K. Almdudler

5. Nekopne si

6. Anonymous

7. Kokosy na lajně

Skupina B 

1. FC SRPŠ

2. Los Artilleros

3. Kokosy na trávě

4. Veselý Verbíř

5. Tiki taka

6. Fanáticos Elena

7. Bangbros

8. Natasha Raptors

                                                                                                                                               

Čtvrtfinále při daných výsledcích

FC Predators - Veselý Verbíř

FC AC SK - Kokosy na trávě

FC SRPŠ - B.K. Almdudler

Los Artilleros - FC Chelsenal

 

 

 

Adam Kolář

 

 
 

Portrét