Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střelecká pohádka: Od baráže až k titulu

30. 5. 2014

 Když se v září předminulého roku tým z Pošepného hlásil poprvé do Gybu ligy, nic se od týmu nečekalo. Neznámá jména a těžká skupina nahrávaly tomu, že tým do vyřazovací fáze postoupit nedokáže. Smolné prohry s Bad boys from Eden (letošní Fanáticos) a Jokers nakonec odsoudili tým k barážovým zápasům s papírově slabšími týmy.

Los Artilleros však převáděli mizerné výkony a překvapivě prohrávali s úplnými outsidery. V této sezoně se čekal podobný scénář, jako v sezoně minulé. Kostra týmu ve složení Bernklau, Nguyen, Růžička zůstala stejná. Těsně před koncem uzavření soupisek však dorazilo hvězdné duo Bartošek se Sulkem. Tím se ihned zvýšili šance Artilleros na postup ze skupiny. A i když se čekalo, že tento soubor hráčů postoupí ze skupiny, s medailovými ambicemi se nepočítalo.

Klub nastartoval sezonu famózně, když v těsných duelech získal všechny body, jak s Fanáticos, tak s Kokosy na trávě. V dalších zápasech oslnila produktivita Dana Bartoška (6 gólů Tiki Taka, 7 gólů Verbíři, 5 gólů SRPŠ). Právě zápas proti SRPŠ znamenal první zádrhel, osm inkasovaných gólů, poukazovalo na to, že tým ještě není tolik ucelený a musí se zlepšit, aby mohl myslet opravdu vysoko.

V týmu nastal zlom, povedlo se totiž přivést Mirka Mynáře, zkušeného brankáře z konkurenčních Fanáticos. Důležitá také ale byla vydřená výhra proti Bangbros, díky které si Artilleros zajistil postup do čtvrtfinále ze skvělého druhého místa. Ve čtvrtfinále vyhráli Artilleros oba zápasy nad Chelsenalem rozdílem třídy.

V těchto zápasech už byl neoddiskutovatelnou oporu často nedoceněný Mynář. Ten svými zákroky dotáhl tým až do semifinále, kde se však očekávala pro kanonýry konečná s Predátory. První zápas však Predátoři odehráli v lehce provizorní sestavě a prohráli o čtyři góly. V druhém zápase se čekal beton Artilleros, ale opak byl pravdou a hráči v bílém v divoké přestřelce těsně prohráli. I přesto však postoupili do finále.

V něm si FC AC SK hodně věřili již na třetí triumf v historii. Artilleros však vyrukovali se zajištěnou obranou a i když neměli míč na svých kopačkách, FC AC SK k ničemu nepustili. Sami si pak vypracovali čtyřgólový náskok, který soupeř již nedokázal odvrátit.

Vypadalo to, jako kdyby se tým dokázal poučit z chyb, které vždycky týmy z odloučeného pracoviště provázely, a to nezvládnutá taktika a podcenění soupeře. Ani k jednomu nedošlo, a tak tento tým, překvapivě, ale zcela zaslouženě může slavit. To, co se tedy nepovedlo hvězdným Barclays, dokázali tvrdě pracující Artilleros.

To bylo ohlédnutí do minulosti, zajímavá, ale bude i budoucnost tohoto týmu. Tým totiž čeká zřejmě poslední gybuligový ročník. A budoucnost opor v týmu je nejistá. Minimálně jeden z pilířů týmu bude muset odejít. Ukončí svoje působení v GyBu lize Sulek s Bartoškem anebo tým opustí brankářská jistota? Na to teď však Artilleros určitě nemyslí, mají totiž možnost si vychutnat skvělé vítězství.

Ondřej Horký