Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ohlédnutí za podzimem GyBu ligy 2016/17

30. 12. 2016

Rok 2016 je za námi, stejně tak jako podzimní část GyBu ligy, která letos nabídla 35 zápasů ve dvou skupinách, které určily osm postupujících do čtvrtfinále. Letošní systém, na rozdíl od toho loňského, neobsahuje předkolo, takže pět týmů, které se nedokázaly umístit mezi čtyřmi nejlepšími ve své skupině, míří do baráže. Pojďme se podívat, jak si všech třináct celků vedlo v základní části.

Skupina A

FC Fackelmann - 1. místo, 18 bodů, skóre 88:16

První sezóna týmu složeného z velké části z fotbalistů FC Tempa Praha vychází zatím náramně. Kapitán týmu Vít Klajbl dokázal před začátkem ročníku posbírat kvalitní hráče napříč celou ligou a cíl s názvem titul se po podzimní části soutěže vůbec nezdá jako nedosažitelná meta. Skupinu začali deklasováním FC Napijem se hrůzostrašným výsledkem 30:1 a celou skupinou prošli bez jediné ztráty. Dlouho očekávaný duel o první místo s FC Nekopne si zvládl Fackelmann skvěle takticky, po poločase vedl 3:1, v druhém dějství soupeře nepustil k žádnému zdramatizování utkání, a nakonec vyhrál 5:2. Za 6 zápasů ve skupině k tomu nastříleli úctyhodných 88 branek, což jenom podtrhuje jednu z nejlepších ofenziv celé soutěže.

Nejlepší střelec: Matěj Čech - 20 branek

Čtvrtfinálový soupeř: FC Tvoje Máma

 

Auťáci - 2. místo, 12 bodů, skóre 27:30

Chlapci ze 4.A začali překvapovat ligu už ve svém prvním zápase, kdy přehráli těsným rozdílem 3:2 FC Bicák. Druhý nejmladší tým pak odehrál sympatický výkon s favoritem skupiny FC Fackelmann, ve třetím kole pak podlehli Pulpitu Fiction po penaltách a bylo jasné, že o postup do play-off budou ve zbývajících třech zápasech ještě hodně bojovat. Druhou polovinu skupiny však zvládli fenomenálně, nejdříve se dokázali bojovným výkonem vrátit do zápasu s Papayou, aby nakonec po penaltách zvítězili, získali také potřebné 3 body v utkání s posledním FC Napijem se, čímž si zajistili účast ve čtvrtfinále. V posledním zápase zaskočili i jednoho z aspirantů na titul a po těsné výhře nad FC Nekopne si obsadili překvapivé druhé místo. Navíc jako jediný postupující tým s větším počtem obdržených branek než těch vstřelených. Na to Auťáci zareagovali podepsáním nejlepšího střelce soutěže, Pavla Bartoše. Ve čtvrtfinále je čeká až třetí celek skupiny B, necháme se tedy překvapit, kam až tento černý kůň doskáče.

Nejlepší střelec: Jan Hadraba - 12 branek

Čtvrtfinálový soupeř: Kokosy na trávě

 

FC Nekopne si - 3. místo, 12 bodů, skóre 57:22

Historicky nejúspěšnějšímu týmu ve skupině A se podařilo kvalifikovat do play-off, jako úspěch se podzim však počítat nedá. Začátek soutěže vypadal slibně, první zápas s Papayou se týmu kolem kapitána Jakuba Hendrycha podařil dotáhnout do vítězného konce, následující kola pak probíhala pro FC Nekopne si bez sebemenších potíží, v souboji neporažených celků s Fackelmannem však nedokázali uspět, v kole posledním pak navíc nedokázali přehrát ani o 4 roky mladší Auťáky, což 3. tým ze sezóny 2015/16 odsunulo až na 3. místo ve skupině. Na jaře tedy budou mít ještě hodně práce, aby se vrátili na vítěznou vlnu.

Nejlepší střelec: David Voříšek - 10 branek

Čtvrtfinálový soupeř: FC Rosol Juniors

 

FC Bicák - 4. místo, 9 bodů, skóre 30:29

Další nováček, který vznikl z rozděleného týmu FC Tvoje Máma a třídy 6.A, nezvládl začátek soutěže, když nezískal ani jediný z 9 možných bodů. Po neočekávané prohře s Auťáky nestačil klub milovníků posilovny ani na jeden z gigantů skupiny A, ve zbývajících zápasech tak musel naplno bodovat. Díky střelecké formě kapitána týmu Jakuba Macara však FC Bicák zvítězil ve všech 3 zápasech, nejdříve bez problému přejel Pulpit Fiction, v zápase o všechno pak dokázal přemoct i FC Papayu a v posledním kole nenechali nic v náhodě, poradili si i s FC Napijem se a zarezervovali si poslední lístek do čtvrtfinále GyBu ligy 2016/17.

Nejlepší střelec: Jakub Macar - 14 branek

Čtvrtfinálový soupeř: FC AC SK 

 

Papaya Football Club - 5. místo, 7 bodů, skóre 45:37

Tradiční tým začal svojí čtvrtou sezónu drtivou výhrou nad Pulpitem Fiction v poměru 9:0, zdálo se tak, že i přes odchody stabilních hráčů bude Papaya bojovat mezi nejlepšími. Následoval vyrovnaný zápas s FC Nekopne si, závěrečný nápor oranžového týmu však nepřinesl ovoce a zápas skončil porážkou 3:4. Po výhře nad FC Napijem se Papaya však nezvládla ani jeden zápas, nejdříve se po slibném úvodu s Auťáky dostala pod tlak a prohrála po penaltách, v rozhodujícím zápase s Bicákem nedokázala ubránit Jakuba Macara, který je 4 góly vyřadil z bojů o play-off. Závěrečný souboj s Fackelmannem pak skončil úsměvnou exhibicí, Papaya se rozloučila s nadějí na titul pouze se dvěma hráči v poli.

Nejlepší střelec: Pavel Bartoš - 22 branek

 

Pulpit Fiction - 6. místo, 5 bodů, skóre 22:50

Nově vzniklý tým, převážně z 8.A byl považován za jednoho z možných adeptů na postup do čtvrtfinále, spíše se však ztotožnil se svým názvem. Začátek podzimu nevypadal pro celek úplně špatně, nejdříve sice přišla vysoká porážka s Papayou, poté ale Pulpit dokázal vybojovat 5 bodů z následujících dvou zápasů, konec základní části však nezvládli. Nálada v týmu byla kolísavá díky občasným excesům nevyzpytatelného střelce Jakuba Hamana a po třech fackách v podobě jednoznačných proher s Fackelmannem, Nekopne si a Bicákem obsadili celkové 6. místo a jednosměrnou letenku do baráže.

Nejlepší střelec: Michal Kolář - 8 branek

 

FC Napijem se - 7. místo, 0 bodů, skóre 9:94

FC Napijem se dokázalo za 300 minut vstřelit pouhých 9 branek, jedna z nich byla navíc vlastní. Sám Ondřej Kaplan vstřelil 6 z nich, poslednímu týmu skupiny A ale nedokázal pomoci více. Podzim FC Napijem se by se dal shrnout jako jeden velký debakl, přesto však měl světlejší momenty: v prvním poločase s FC Papayou drželi chlapci dlouho nadějný výsledek, zápas s druhým týmem skupiny, Auťáky, skončil pouze 2:5. Na jaře v baráži ale bude tým složený ze studentů 5.A a 3.D bojovat o každý bod.

Nejlepší střelec: Ondřej Kaplan - 6 branek


Skupina B 

FC AC SK - 1. místo, 15 bodů, skóre 59:12

Druhý stoprocentní tým je bez velkého překvapení tradiční celek FC AC SK, který skupinou B prošel zhruba stejně lehce, jako Fackelmann tou svou. Poprvé se na soupisce neobjevili Petr Homolka ani Tomáš Linhart, kteří pověsili svou GyBuligovou kariéru na hřebík, Jan Doležal se Štěpánem Malým se však ukázali jako solidní náhrada. Když k tomu přičtete gólové trio David Linhart - Jakub Kyselka - Jakub Kvizda, tak máte tým, který stejně jako vždy ve své historii bude brát všechno kromě titulu jako zklamání.

Nejlepší střelci: Jakub Kvizda, David Linhart, Jakub Kyselka - Všichni 14 branek

Čtvrtfinálový soupeř: FC Bicák

 

FC Rosol Juniors - 2. místo, 12 bodů, skóre 45:13

Možná překvapivě, ale rozhodně zaslouženě obsadil druhé místo skupiny B FC Rosol Juniors. Po odchodu Svatoše se Štětinou se očekávalo, že Rosol bude muset o čtvrtfinálovou pozici těžce bojovat. Všechny klíčové zápasy však Junioři zvládli na výbornou. Nenápadný střelec Tomáš Kraváček, společně s lehkou dávkou štěstí zařídil těsnou výhru nad Kokosy, v následujícím kole pak Rosol skvělou defenzivní hrou udolal FC Tvoje Máma 3:0 a měl již v podstatě jisté čtvrtfinále. V tom se ovšem utká s FC Nekopne si, což bude možná ještě větší výzva, než druhé místo po základní části.

Nejlepší střelec: Tomáš Kraváček - 16 branek

Čtvrtfinálový soupeř: FC Nekopne si
 

FC Kokosy na trávě - 3. místo, 6 bodů, skóre 49:14

Loňský vítěz soutěže prošel přes léto velkou obměnou, letošní tým je spíše úsměvným odstínem mančaftu, který si podmanil celou ligu. K postupu do play-off jim stačily pouze dvě výhry (proti Melounu a Tvojí mámě), kromě zápasu s FC Meloun dokázali růžoví vstřelit jen 10 branek za 3 zápasy. Tým se jako vždy může spoléhat na jistého Koláře v brance, nový kapitán a zároveň druhý nejlepší střelec ligy Jonáš Menclík se dobře vžil do role tahouna týmu, sami dva však zápasy nevyhrají a cesta za obhajobou titulu bude pro nejstarší klub ligy soutěže složitá.

Nejlepší střelec: Jonáš Menclík - 20 branek

Čtvrtfinálový soupeř: Auťáci
 

FC Tvoje Máma - 4. místo, 6 bodů, skóre 34:18

Posledním postupujícím ze skupiny B je FC Tvoje Máma, která se bude pokoušet, stejně jako loni, překvapit nějakého z gigantů soutěže. Nechybělo moc a čtvrtfinále ročníku 2015/16 mohlo dopadnout právě pro tým kolem kapitána Milera. Letošní počínání modrých ve skupině ale nevypadá na to, aby se historie opakovala. Povinné výhry se SPRŠKOU a Melounem zvládli sice s přehledem, zápas s FC AC SK skončil sympatickým výsledkem 2:6, jenže jak zápas s Rosolem, tak s Kokosy na trávě dopadl rozdílem třídy. V dvojzápase s Fackelmannem by se musel stát zázrak, aby borci z Tvojí Mámy dokázali uspět.

Nejlepší střelec: Vlastimil Miler - 16 branek

Čtvrtfinálový soupeř: FC Fackelmann
 

FC SPRŠKA - 5. místo, 3 body, skóre 22:35

Profesorskému týmu, který léta patřil mezi jednu z ozdob soutěže, letos na soupisce figuruje jenom jeden veterán, Aleš Krupička. Tomu nezbylo nic jiného, než naverbovat posily ze studenských řad. Zástup borců z prvního ročníku čtyřletého gymnázia ale ovoce nepřinesl, 4 branky za 150 minut v zápasech s Rosolem, Tvojí Mámou a FC AC SK mluví za své. Letos se tradičního klání o titul mezi studenty a profesory nedočkáme, budoucnost nevypadá o nic přívětivěji.

Nejlepší střelec: Richard Iltis - 7 branek
 

FC Meloun - 5. místo, 0 bodů, skóre 14:130

Nejmladší tým soutěže i po 13 zápasech čeká na první sputěžní výhru, která pravděpodobně nepřijde ani v baráži, kam třetí ovocný celek po 130 obdržených gólech směřuje. Kluci z 2.A to mají v soutěži, kde proti nim hrají i borci kteří již chodí na vysoké školy, mají neskutečně složité, nasazení a radost z fotbalu se jim však upřít nedá. 

Nejlepší střelec: Adam Říha - 5 branek